Eva Stæhr-Nielsen, Scherfig Keramik (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Vase og vægrelief af stentøj. Vase modelleret i firsidet form og med cirkulær munding. Dekoreret med turkisgrøn glasur. Sign. E.ST.N., 194. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 12. Lille kantet vægrelief modelleret med ugler. Dekoreret med lys blågrå glasur med grågrønne elementer. Sign. Scherfig samt monogram for Scherfig Keramik. Diam. 13,3. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Vase: 2. sortering.
Moderne kunst og design, 2. april 2024