2132/826
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 265”. Et par lænestole med stel af eg, løse hynder betrukket med brunt uld. Formgivet 1978. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og slitage på armlæn.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
Vurdering
Hammerslag
23 bud