Gerd Hiort-Petersen (f. 1937)
Firesidet, skulpturelt fad af stentøj, indridset og modelleret med mønstre i relief. Delvist dekoreret med lysegrå, okkerbrun, blå, mørkebrun og gylden glasur. Sign. monogram. Unik. H. max. 8,3. B. max. 33×30.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 23. januar 2018
12 bud