2008/715
Kai Nielsen (f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924)
Figur af blanc de chine i form af mor med barn. Sign. Kai Nielsen. Udført hos Bing & Grøndahl. H. 31,6.
Almindelig brugspatina, herunder enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
16 bud