2141/9156
Stor fransk prismekrone af forgyldt bronze, behængt med prismer, indvendig elektrisk belysning. Empire form, 19. årh. slutning. H. 130. Diam. 65.
Proveniens: Dansk herregård.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Flere prismer mangler.
Selected, 11. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag