2141/​9156

Stor fransk prismekrone af forgyldt bronze, behængt med prismer, indvendig elektrisk belysning. Empire form, 19. årh. slutning. H. 130. Diam. 65.

Proveniens: Dansk herregård.

Ridser og mærker. Brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Flere prismer mangler.

Selected, 11. oktober 2021

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK

18.000 DKK