2204/273
Lama Tsongkhapa. Figur af patineret bronze, siddende på lotustrone med mandorla, rødmalet hovedbeklædning. Vægt ca. 132 g. 19.-20. årh. H. 6,5.
Fremstår med alminde alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022
Vurdering
Hammerslag