1739/784
Otto Færge tilskrevet (, Cabinetmaker, Denmark, 20th century. )
Cirkulært sofabord. Stel og hylde af Eg, krydssprosser med messing, løs plade af råglas. Udført cirka 1930–40erne. H. 54 Diam. 84 cm.
Litteratur : “Bygge og Bo #5, 1941”. Lignende bord i eg med samme type ben afbilledet s. 30
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 26. september 2017
Vurdering
Hammerslag