1739/​784

Otto Færge tilskrevet (, Cabinetmaker, Denmark, 20th century. )

Cirkulært sofabord. Stel og hylde af Eg, krydssprosser med messing, løs plade af råglas. Udført cirka 1930–40erne. H. 54 Diam. 84 cm.

Litteratur : “Bygge og Bo #5, 1941”. Lignende bord i eg med samme type ben afbilledet s. 30

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 26. september 2017

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK