Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)
“Fra Jyderup. Studie til En Vandingsscene”. 1868. Sign. monogram 1868. Olie på lærred monteret på lærred. 34×51.
Antagelig Vibeke Skovs fortegnelse over Th. Philipsens malerier nr. 30.
Proveniens: Boet efter Johan og Randi Dæhnfeldt.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 2. september 2013
22 bud