873/​651

Christoffer Munch Andersen (f. Helsingør 1979)

“Rødt og gult på hvid”, 2011. Sign., dateret og med titel på bagsiden. Olie på MDF plade. 115×175.

Litteratur: “Christoffer Munch Andersen”, København 2012, geng. helsides i farver s. 93. Litteratur: Geng. på kunstnerens hjemmeside, http://www.christoffermunch.com/works2011.html Udstillet: “Baltic Sea Record”, Stadtgalerie Kiel, Tyskland 2013. Udstillet: “Christoffer Munch Andersen”, Galerie Hartwich, Sellin auf Rügen, Tyskland 2013. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Værket blev i 2014 vist i Danmarks Radios serie i 6 dele “Kunstsamlerne”.

“Selve værket spiller på en umiddelbar genkendelighed i det hyperrealistisk malede motiv af en brugt pølsebakke, men værket giver også associationer til et lærred med abstrakte, ekspressive, penselsstrøg, deraf også den konkrete titel 'Rødt og gult på hvid' som peger på farverne på maleriet. Jeg sender ofte hilsner til andre kunstnere og kunstgenrer i mine værker og i dette tilfælde har jeg haft en kunstner som Roy Lichtenstein og hans Brushstroke værker i mente. Jeg behøver nok ikke at sige, at jeg finder humor som en forløsende indgang til mange af mine værker”. Christoffer Munch Andersen

Malerier & skulpturer, 26. september 2017

Vur­dering

50.000 DKK

Hammerslag

120.000 DKK