2435/​816

Gertrud Kudielka

Figur af lertøj modelleret i form af elefant. Dekoreret med hvid glasur. Sign. monogram. Udført og sign. hos Lauritz Hjorth, 600. H. 31. L. ca. 43.

Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Revne på ryg, samt brændingsrevne under maven.

Moderne kunst og design, 27. august 2024

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK