2435/816
Figur af lertøj modelleret i form af elefant. Dekoreret med hvid glasur. Sign. monogram. Udført og sign. hos Lauritz Hjorth, 600. H. 31. L. ca. 43.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Revne på ryg, samt brændingsrevne under maven.
Vurdering