903/​132

Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)

“Fiskere drager vod på Skagen Sønderstrand”. Sign. M. Rørbye Skagen den 20 May 1833. Bly og vandfarve på papir monteret på karton. Lysmål 20×26.

Statens Museum for Kunst har en stort set identisk tegning også dateret Skagen den 20 May 1833 (inv. nr. KKSgb5231), denne dog med en lille skitse af en figur i øverste venstre hjørne.

Om SMKs tegning skrives i kataloget til Martinus Rørbye-udstillingen på Thorvaldsens Museum i 1981 følgende (s. 198): “Fra sit korte ophold på Skagen i maj 1833 bragte Rørbye små studietegninger af denne art med sig hjem. Allerede i Thisted var han begyndt at studere fiskere ved deres arbejde. Tilsyneladende ikke af interesse for det menneskelige legeme i bevægelse, men for at registrere et lokalt erhvervsærpræg. Han arbejdede, sin sædvane tro, særlig omhyggeligt med den nøjagtige gengivelse af redskaber, beklædning og hovedtøj. Mange kulturhistorikere har også benyttet Rørbyes tegninger som kildemateriale til studiet af tøj- og redksabsudvikling. Jens Tønnesen skriver i sin bog ”Det svundne Skagen fortæller“, at dette er et gammeldags bunddragsningslod, hvor linen blev lagt op på skulderen - derfor den akavede gang med ryggen til voddet. En enkelt af mændende har et par langskaftede vadestøvler på. Manden foran bærer et par ”wiidbukser“, der var lavet af stampet vadmel og kunne trækkes udenpå vadestøvlerne, for at bølgerne ikke skulle fylde dem med vand. Hovedbeklædningen er enten almindelige uldne nathuer eller en slags høje hatte, ”Blankhatte", som bæev købt, når Skavbriggerne sejlede sydpå med tørfisk. Rørbye har hist og her farvelagt med klare røde, blå og gule kulører. Som dokumentation om klædedragtens historie har disse tegninger en særlig værdi, sammenholdt med “Skagensmalernes” studier halvtreds år senere." Denne beskrivelse passer også præcis på nærværende tegning.

Malerier og tegninger, 21. september 2021

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK