Erik Magnussen (f. 1884, d. 1960)
Bing & Grøndahls Porcelænsfabrik
Bordlampe af porcelæn dekoreret med lyseblå glasur. Sign. CH. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. Monteringer af sølv smedet med skønvirkemotiver i form af sommefugle og blade. Udført og stemplet hos Erik Magnussen, 1911 og 3 4. H. ekskl. fatning 40. H. inkl. fatning 48,5.
Alders- og brugspatina - der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 28. august 2018