Frans Henriques (f. København 1882, d. 1956)
Parti fra Hamborg havn. Sign. Frans Henriques 1914. Olie på lærred. 85×111.
Proveniens: Bruun Rasmussen auction 475, 1985 nr. 229.
Revne (ca. 2,5 cm) i lærred. Lærred bør strammes let op. Mindre krakeleringer, ridser og enkelte minimale afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021