1950/417
Charles X søjleur i kasse af mahogni med beslag af forgyld bronze, fritsvingende regulator pendul, timekrans af hvid emalje. 19. årh.s midte. H. 52. B. 26. D. 16.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul og Optræksnøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
Vurdering
Hammerslag
29 bud