2423/560
“GE 290/2”. To-personers sofa med stel af eg, løse epedahynder i sæde og ryg betrukket med mønstret møbelstof. Udført og mærket hos Getama, Gedsted. L. 130.
Litteratur: Mobilia no. 82–83, 1962.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Senere betræk.
Moderne kunst og design, 4. juni 2024
Vurdering
Hammerslag