Thorald Læssøe (f. Frederikshavn 1816, d. København 1878)
Parti fra Marina Piccola på Capri. Sign. Thorald Læssøe. Olie på lærred. 41×61.
I 1855 udstillede Læssøe to partier fra Capri på Charlottenborg, henholdsvis nr. 87 (tilhørende Grev A. V. Moltke til Bregentved) og nr. 243 (tilhørende: Fru Etatsrådinde Friis).
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 244, 1970 nr. 163a.
Ældre malerier og tegninger, 29. november 2022