Foto endnu ikke klar
891/​1

Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel

Interiør med urmager Erich Groot (1803–1887) og Cathrine Groot f. Wulff. 60×47. Portræt af urmager Erich Groot. 25×22. Portræt af Henrik Jensen Groot f. 24/9 1765 på Sylt. (Far til Erich Groot f. 23/11 1803–1887). 25×22. Usignerede. Olie på lærred. Empirerammer. (3).

Maleriet viser et charmerende interiør med den københavnske urmager Groot i færd med at ryge langpibe og læse dagens avis, medens den flittige hustru sidder med strikketøjet. Mellem dem ses et senempire sybord med lyreformede sider .

Erich Grott udførte sit mesterstykke i 1831 og etablerede urmagerforretning i Bredgade 7 i København.Det har ikke været muligt at identificere kunstneren til dette indtagende maleri. Genren var populær i begyndelsen af det 19. årh. Blandt de kendteste udøvere af denne genre er Wilhelm Bendz og Emil Bærentzen.

Proveniens: Sjællandsk herregård

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 26. november 2019

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK