Dobbeltkapslet lommeur af 18 kt. guld med sidetryk, forkapsel graveret med sceneri, bagkapsel og kasserand med bladværk, sølvfarvet skive med graveret og påsat tofarvet guld dekoration i form af blomster og bladværk, sorte romertal og små sekunder, signeret J. Assmann Dresden, værk signeret J. Assmann Dresden, N. 3913, støvkapsel af guld. Ca. 1880. Vægt i alt 112 g. Kassediam. 49 mm.
Proveniens: Dansk privat samling.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Nyere krone. Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for at kædering og krone er af guld.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. april 2020