Holger Drachmann (f. København 1846, d. Hornbæk 1908)
Parti fra Frederiksø ved Bornholm med en fiskerbåd i oprørt hav ud for Lille Tårn på Christiansø. Sign. H. Drachmann 93. Olie på lærred. 38×53.
Udstillet: Bornholms Kunstmuseum, Skagen Museum og Kunstforeningen Gl. Strand, “Holger Drachmann på Bornholm og Skagen” 1996, nr. 5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 31, 1952 nr. 8.
Ældre malerier og tegninger, 8. juni 2022