Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
“Safaristolen”. Et par armstole med stel af bejdset ask. Sæde, ryg og hynde betrukket med sort skind. Armlæn af patineret kernelæder. Udført hos Rud. Rasmussen Snedkerier. (2)
Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, gengivet s. 26.
I 1933 formgav professor Kaare Klint “Safaristolen” med henblik på at skabe en let og samtidig transportabel hvilestol. Han lod sig inspirere af en engelsk officerstol, som han havde set i en rejsebog fra Afrika. Ved at konstruere en stol, der let kunne skilles ad og samles uden brug af værktøj, fastholdt Klint stolens feltmæssige formål.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med krakeleringer, pletter og defekter. Nogle udskiftede skindstropper. En strop af sort stof.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
21 bud