2416/823
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Myren”. Sæt på ti stole med trebenet stel af forkromet stål. Sæde og ryg af formbøjet, blålakeret træ. Model 3100. Formgivet 1952. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (10)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle afskalninger. Et ben med manglende sko.
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Vurdering
Hammerslag