903/​938

Edna Martin (f. 1908, d. 2003)

Håndvævet tæppe af uld i rölakan teknik, med geometrisk polykromt mønster i felter på lys base. Sign. SH (Svensk hemslöjd). Udført midten af 20. årh. L. 198. B. 160.

Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 30. september 2021

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag