2412/785
Dansk møbeldesign
Overpolstret øreklapstol med ben af bejdset bøg, betrukket med grønt velour. 1930–40'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med hul.
Moderne kunst og design, 19. marts 2024
Vurdering
Hammerslag