Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
To safaristole af ask. Ryg, sæde og armlæn udspændt med patineret kernelæder. Hynder betrukket med patineret naturskind. Udført hos Rud. Rasmussen Snedkerier. (2)
En stol med omfattende slitage, herunder ridser og mærker. Skind med krakeleringer/defekter, huller og varmemærker. Armlæn og skindstropper udskiftet. En sidesprosse er ligeledes udskiftet. En defekt skindstrop.
Den anden stol med almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og overfladiske krakeleringer. En skindstrop defekt.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020