Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)
Studie af en hanløve. Usigneret. Bly og vandfarve på papir monteret på papir. 17,5×29,5.
Proveniens: Auktion over en del af Constantin Hansens efterladte arbejder, 12. nov. 1924 i Odd Fellow Palæet (stempel på bagsiden).
Nogle minimale revner ved øverste og venstre kant. Papiret er gulnet. Nogle misfarvninger. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 3. august 2020
32 bud