879/​260

Gerth Lyberth (f. Manîtsok (Sukkertoppen) 1867, d. sst. 1929)

Et par grønlandske buster af bemalt træ i form af inuit mand og kvinde i traditionelle dragter og kvinden med sælkindskrave, manden med tænder af ben. Signeret GL for Gerth Lyberth samt 1780 samt 1000–1920. H. 73/77 cm. (2)

Proveniens: Axel Kristian Marius Vinterberg, kolonibestyrer i Holsteinborg. Derefter arvinger.

Revner, afslag, næser beskadiget, krave beskadiget. Damens tand mangler, manden mangler redskab under hætten.

Malerier og tegninger, 30. maj 2018

Vur­dering

30.000–50.000 DKK

Hammerslag