2142/​560

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“The Chair”. Armstol af mahogni, betrukket i sæde med sort skind. Model JH 503. Designet 1949. Udført og mærket med blikskilt hos snedkermester Johannes Hansen, København.

“The Chair/Den runde stol” blev første gang præsenteret på Københavns Snedkerlauges 23. Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet, den 30. september - 16. oktober 1949, i udgaven med flet i sæde og på kopstykke, året efter i denne udgave med polstret sæde. John F. Kennedy og Richard Nixon sad i Wegners Runde Stol eller The Chair, som amerikanerne døbte stolen, i de legendariske tv-dueller under det amerikanske præsidentvalg i 1960.

Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 108–109.

Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 44–45.

Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 145.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

12.500 DKK

(Autobud) 12.500 DKK
12.000 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK