2142/91
Vilhelm Groth (f. København 1842, d. sst. 1899)
“Maaneopgang. Parnas ved Sorø Sø”. Sign Vilhelm Groth 1898. Olie på lærred. 47,5×60.
Udstillet: Charlottenborg 1898 nr. 576 (tillægget).
Krakeleringer. Mindre retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
25 bud