2142/​91

Vilhelm Groth (f. København 1842, d. sst. 1899)

“Maaneopgang. Parnas ved Sorø Sø”. Sign Vilhelm Groth 1898. Olie på lærred. 47,5×60.

Udstillet: Charlottenborg 1898 nr. 576 (tillægget).

Krakeleringer. Mindre retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

25 bud

8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
1.650 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK