2442/7119
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“PP 204”. Sæt på 12 armstole af mahogni. Sæde betrukket med sort skind. Formgivet 1972. Udført og mærket hos PP Møbler. (12)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak/revner og afslag. Uoriginale skruer. Nogle skruer mangler til sæder. Skrift i tusch under sæde. Skind med pletter.
Glostrup
Vurdering