Heinrich Dohm (f. København 1875, d. sst. 1940)
Portræt af skuespilleren Olaf Poulsen (1849–1923). Sign. H. Dohm 1895. Olie på lærred. 105×81.
På auktion 830 i Bredgade, onsdag den 6. juni, kommer også en stor samling Olaf Paulsen-portrætter i forskellige glansroller under hammeren. Disse portrætter er malet af sønnen, Emil Poulsen.
Proveniens: Store Kro i Fredensborg.
Mindre krakeleringer.
Ældre malerier og antikviteter, 11. juni 2012