Frode Kierulf (f. København 1889, d. 1963)
Spansk café. Sign. Frode Kierulf. 1916. Olie på lærred. 135 × 175.
Udstillet: Charlottenborg i 1916.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 241, kat.nr. 72 i 1969.
Behov for let overfladerensning. Mindre afskalninger. Mindre krakeleringer.
Moderne kunst og design, 25. juni 2024