A. R. Penck (f. Dresden 1939, d. Zürich 2017)
Figur, ca. 1992. Sign. AR. Penck. Rustfri stål med original bemaling i sort og rødt. Monteret på granitsokkel. Samlet H. 49,5.
En ubemalet version af skulpturen eer udført i en edition på 20 eksemplarer + 4 EA. De bemalede versioner betragtes som unikaværker udover editionen.
Proveniens: Edition Copenhagen, København. Erhvervet hér af nuværende ejer.
Malerier, skulpturer og lydoptagelse med John Lennon, 28. september 2021