2411/69
Marianne Høst (f. Thisted 1865, d. Saunte 1943)
Stor vase af porcelæn, dekoreret med fire kvinder holdende i hånd på blomstereng. Sign. sammenskrevet MHöst, 7246. Royal Copenhagen. H. 46,5 cm.
Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage. Indvendig med rester af cement.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. marts 2024
Vurdering
Hammerslag
25 bud