Preben Hornung (f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989)
“Fra mit vindue”, 1979. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 27×35.
Mindre overfladekrakeleringer. Lærred bør strammes op.