Foto endnu ikke klar
884/​562

Karl Isakson (f. Stockholm 1878, d. København 1922)

“Landskab, Christiansø”, 1920–21. Attesteret på bagsiden af Viggo Madsen & Aage Roose, No. 80. Olie på lærred. 67×76.

Litteratur: Gustaf Engwall: “Karl Isakson”, Stockholm, 1944, værkfortegnelsen nr. 280. Litteratur: S. Danneskiold-Samsøe: “Karl Isakson - Vor Tids Kunst 12”, København, 1933, geng. s. 42. Udstillet: “Karl Isakson-Udstillingen”, Göteborg - Oslo -Odense - København, februar-maj 1962, kat. nr. 74. Proveniens: Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm (label på bagsiden). Proveniens: Læge, Dr. med C. Lottrup-Andersen, København. Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og foto, 5. marts 2019

Vur­dering

60.000–75.000 DKK

Hammerslag

90.000 DKK