1407/889
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Kvadratisk rygebord af patineret eg, forsynet med underliggende hylde. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H./L./B. 53,5.
Kopi af original Rud. Rasmussen kvittering dateret december 1946 medfølger.
Brugsslitage. Ridser, mærker og skjolder.
Moderne kunst og design, 11. februar 2014
Vurdering
Hammerslag
17 bud