2436/542
Ludwig Mies van der Rohe (f. Aachen, Tyskland 1886, d. Chicago, USA 1969)
“Barcelona”. Lænestol med stel af forkromet stål. Dybthæftet hynder i sæde og ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1929. Udført og mærket hos Knoll.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 3. september 2024
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
12 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||