2124/553
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Sjælden kommode af riopalisander. Front med tre skuffer med messinggreb. Udført hos snedkermester Frits Henningsen, 1940–45. H. 73. B. 92. D. 45.
Kommoden er udført på bestilling.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre trykmærker på top. Mindre stykke af intarsia mangler.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
22 bud