2435/635
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Oxford”. Et sæt på otte stole med fod af aluminum, stamme af forkromet stål med returdrej, sæde og ryg med sort skind. Model 3171. Formgivet 1965. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 2005. (8)
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 27. august 2024
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
2 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|