896/​57

Christen Dalsgaard (f. Skive 1824, d. Sorø 1907)

Købt af Museum Salling i september 2020.

“En opdagelse”. Sign. Chr. Dalsgaard Sorø 1875. Olie på lærred. 61×53.

Udstillet: Charlottenborg 1875 nr. 51.

Litteratur: Knud Søeborg, “Christen Dalsgaard og hans kunst”, afb. s. 102 og omtalt s. 105. Søeborg skriver følgende om værket: “Fra 1875 er ”En Opdagelse“, i hvilket en ganske ung Fiskerpige, som lige har leget Hest, til sin lille Broders Fortrydelse bliver helt glemsom ved den spændende Opdagelse af en Venindes Stævnemøde og stirrer fortabt ud imod Strandbredden, hvor de to, som tro sig alene, staar og kysses.”

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 331, 1975 nr. 30 (afb. s. 4 som frontispiecen i kataloget).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 15. september 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK