2125/​9011

Gustaviansk vægur af forgyldt træ, skive af bemalet metal. Sign. Joh; Nyberg, Stockholm (Johan Nyberg mester fra 1787 til 1801). 18. årh.s slutning. H. 95. B. 53.

Ridser og mærker. Brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og Optræksnøgle medfølger.

Selected - Udvalgte antikviteter og dekorative objekter, 21. juni 2021

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag