Sergej Semenovich Voroshilov (f. Rusland ca. 1865, d. ca. 1911)
“Russisk bryllup”. Et brudeoptog i trojkaer på vej gennem en landsby. Sign. S. Voroshilov (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 62×101.
Proveniens: Tidligere ejet af Leo Ranek, landbrugsattaché ved Den Danske Ambassade i Moskva 1946–1972.
Russisk kunst, 30. november 2018