2434/699
Eric Löfman (f. Stockholm 1925, d. Uppsala 1994)
Cirkulær skål af sølv med hamret overflade og fodrand. Udført og stemplet hos E. Löfman, Handsmide. Med årskode Z9=1974. Vægt 326 g. H. 9. Diam. 14.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre bule.
Moderne kunst og design, 20. august 2024
Vurdering
Hammerslag