895/​145

Yang Yuxuan's skole

Kinesisk figur af fedsten i form af en Luohan udskåret med skæg, krøllet hår og ørenringe siddende med løs robe graveret med borter med rester af forgyldning. 18. årh. H. 7,5 cm.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: asian@bruun-rasmussen.dk

Asiatisk auktion, 10. juni 2020

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK