838/56
F. C. Kiærschou (f. København 1805, d. sst. 1891)
Alpelandskab med flod og høje bjerge. Sign. F. C. Kiærschou 1864 samt lille malt anker. Olie på lærred. 63×94. Damborgramme med etiket.
Proveniens: En sjællandsk herregård.
Malerier og tegninger, 26. februar 2013
Vurdering
Hammerslag