2119/857
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“The Chair”. En armstol af mahogni. Sæde betrukket med sort skind. Model JH 503. Formgivet 1949. Udført og mærket hos snedkermester Johannes Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Skind med pletter, smuds, krakeleringer og slitage.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
17 bud