2103/814
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-5”. Bordlampe med trebenet stel, fod og topplade af messing og hvidlakerede skærme af metal. Formgivet 1962. Udført hos Louis Poulsen. H. 60.
Almindelig brugsslitage, herunder mindre ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
23 bud