2115/203
Emil Wennerwald (f. København 1859, d. sst. 1934)
Parti fra en havn med sejlskibe. Sign. monogram 92. Vandfarve på papir. Lysmål 21×28.
Enkelte minimale misfarvninger og misfarvning langs venstre kant. Monteret i passepartout. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021
Vurdering
Hammerslag