“AT 35”. Bakkebord med sammenklappeligt stel af massiv eg, løstliggende cirkulær vendbar top af massiv eg, samlingsbeslag af wengé. Designet 1945. Udført og mærket hos Andreas Tuck, Odense. H. 48. Diam. 62/69,5.
Bakkebordet blev præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 20. møbeludstilling på Kunstindustrimuseet den 27. september - 13. oktober 1946 hos snedkermester I. Christiansen.
Litteratur: Grete Jalk [red.]. “Dansk Møbelkunst Gennem 40 aar”, bd. 2, side 290–291.
Andreas Tuck havde produktionsrettighederne i perioden 1950–1973. PP Møbler har siden 1973 haft produktionsrettighederne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle tørringsrevner.
Moderne kunst og design, 26. marts 2024
16 bud